Tidtabell våren 2019

Tidtabellen på Google Maps

 

  * = körs ej under skolloven
Måndag/Maanantai 21.1, 18.2, 18.3, 15.4, 13.5, 10.6
9.25-9.45 Lövkulla Strömkarlsgränd 4/Koskenlaskijankuja 4
10.00-10.30 Fiskarin päiväkoti
10.45-11.00 Stensjövägen 37 / Kivijärventie 37
11.10-11.25 Fiskars pensionärsbostäder / Fiskarin eläkeläisasunnot
11.40-11.55 Sofiahemmet / Sofiankoti
12.05-12.20 Tallbackavägen P-plats / Tallbackantie P-alue
13.00-13.15 Kungsvägen 1301 / Kuninkaantie 1301
   
Måndag/Maanantai 7.1, 4.2, 4.3, 1.4, 29.4, 27.5
14.50-15.05 Bollstavägen 10 / Bollstantie 10
15.20-15.35 Stensjövägen 37 / Kivijärventie 37
15.45-16.00 Fiskars pensionärsbostäder / Fiskarin eläkeläisasunnot
16.10-16.25 Sofiahemmet / Sofiankoti
16.55-17.10 Trollshovdavägen 30 / Trollshovdantie 30
17.20-17.35 Svenskby Koskisvägen 125 / Koskentie 125
17.50-18.05 Korsning Koskisvägen & Munajärvsvägen / Risteys Koskentie & Munajärventie
18.25-18.40 Bjärnåvägen 233 / Perniöntie 233
18.55-19.10 Grabbskogvägen 312 / Grabbskogintie 312
   
Måndag/Maanantai 14.1, 11.2, 11.3, 6.5, 3.6
15.45-16.00 Korsning Skåldövägen & Sommarövägen / Risteys Skåldöntie & Sommaröntie
16.10-16.25 Baggö brygga P-plats / Baggön laiturin P-alue
17.00-17.15 Västervikvägen 151 / Västervikintie 151
17.25-17.40 Söderbyvägen 104 / Söderbyntie 104
17.55-18.10 Box brygga / Boxin laituri
18.30-18.45 Rösund brygga / Rösundin laituri
19.15-19.30 Snappertuna Kockens torg
   
Måndag/Maanantai 28.1, 25.2, 25.3, 17.6
16.00-16.15 Korsning Höstnäsvägen & Lövövägen / Risteys Höstnäsintie & Lövöntie
16.25-16.40 Snappertuna Kockens torg
16.50-17.05 Norrbyvägen 188 / Norrbyntie 188
17.35-17.50 Korsning Jomalviksvägen & Gullövägen / Risteys Jomalvikintie & Gullöntie
18.25-18.40  Korsning Torsövägen & Uvalavägen / Risteys Torsöntie & Uvalantie
19.00-19.15 Korsning Skåldövägen & Skåldö bryggväg / Risteys Skåldöntie & Skåldön laituritie
19.25-19.40 Korsning Skåldövägen & Sommarövägen / Risteys Skåldöntie & Sommarsöntie
   
Tisdag/Tiistai 15.1, 12.2, 12.3, 7.5, 4.6
15.45-16.00 Korsning Fiskarsvägen & Harabackavägen / Risteys Fiskarsintie & Harabackantie
16.20-16.35 Lillforsvägen 1 återv. punkt / Lillforsintie 1 kierr. piste
16-55-17.10 Korsning Backgrändsvägen & Brasbyvägen / Risteys Backgrändintie & Brasbyntie
17.25-17.40 Korsning Mangårdsv. & Långlidsv. & Risteys Manngårdintie & Pitkäntörmäntie
17.45-18.00 Korsning Mangårdsvägen & Klemetsvägen / Risteys Mangårdintie & Klemetsintie
18.25-18.40 Korsning Törvesbrovägen & Finbyvägen / Risteys Törvesbrontie & Finbyntie
19.00-19.20 Korsning Båsa byväg & Jeppängsvägen / Risteys Båsan kylätie & Jeppängintie
   
Tisdag/Tiistai 29.1, 26.2, 26.3, 23.4, 18.6
15.50-16.05 Hammarsmedsvägen 8 / Vasarasepäntie 8
16.15-16.30 Bruksvägen 9 / Ruukintie 9
16.40-16.55 Lillforsvägen 1 återv. punkt / Lillforsintie 1 kierr. piste
17.15-17.30 Korsning Fiskarsvägen & Harabackavägen / Risteys Fiskarsintie & Harabackantie
18.00-18.15 Björkuddsvägen 85 / Björkuddintie 85
18.50-19.05 Kullanäset 100 / Kullaanniemi 100
19.15-19.30 Skogbölevägen 391 / Kuovilantie 391
   
Tisdag/Tiistai 22.1, 19.2, 19.3, 16.4, 11.6
14.30-15.00 Mäntykoto daghem / Mäntykodon päiväkoti
15.15-15.30 Korsning Horsbäcksvägen & Spovsvängen / Risteys Horsbäckintie & Kuovinkaari
16.05-16.20 Österbyvägen 18 / Österbyntie 18
16.35-16.50 Harparskogvägen 1 / Harparskogintie 1
17.00-17.15 Korsning Skogbyvägen & Strandsvängen (FBK) / Risteys Skogbyntie & Rantakaari (VPK)
17.30-17.45 Korsning Leksvallvägen & Plantskolevägen / Risteys Leksvallintie & Taimitarhantie
18.00-18.15 Sköldargårdsvägen 5 / Sköldargårdintie 5
18.25-18.40 Österbyvägen 52 (vid kiosken) / Österbyntie 52 (kioskin vieressä)
18.55-19.10 Korsning Båssabölevägen & Båssakärrsvägen / Risteys Båssabölentie & Båssasuontie
19.15-19.30 Korsning Bodasvängen & Hallonvägen / Risteys Bodankaari & Vadelmatie
   
Tisdag/Tiistai 8.1, 5.2, 5.3, 30.4, 28.5
   
14.30-15.00 Mäntykoto daghem / Mäntykodon päiväkoti
15.20-15.35 Sköldargårdsvägen 5 / Sköldargårdintie 5
15.45-16.00 Österbyvägen 52 (vid kiosken) / Österbyntie 52 (kioskin vieressä)
16.10-16.25 Korsning Trollbölevägen & Galeasgränd / Risteys Trollbölentie & Kaljaasikuja

16.35-16.50

Korsning Prästkullavägen & Krokbyvägen / Risteys Prästkullantie & Krokbyntie

17.00-17.15 Krokbyvägen 349 / Krokbyntie 349
17.35-17.50 Korsning Ingvalsbyvägen & Nitlaxvägen / Risteys Ingvalsbyntie & Nitlaxintie
18.00-18.15 Smedsedevägen 235 / Smedsedentie 235
18.25-18.40 Vimonbölevägen 228 / Vimonbölentie 228
18.55-19.15 Korsning Basabölevägen-Öbyvägen / Risteys Basabölentie-Öbyntie
   
Onsdag/Keskiviikko 16.1, 30.1, 13.2, 27.2, 13.3, 27.3, 10.4, 24.4, 8.5, 22.5, 5.6, 19.6
8.25-8.40 Billnäs daghem
9.00-9.20 Sandbo daghem
9.40-10.05 Pojo daghem / Pohjan päiväkoti
10.15-10.45 * Klinkbackan koulu
11.00-12.00 * Billnäs skola
12.45-13.05 Lövkulla Strömkarlsgränd 4 / Koskenlaskijankuja 4
   
Onsdag/Keskiviikko 9.1, 23.1, 6.2, 20.2, 6.3, 20.3, 17.4, 29.5, 12.6
9.05-9.25 * Snappertuna skola
9.30-9.45 Tunabo daghem
10.00-10.15 Bäljarsin päiväkoti
10.30-10.50 Langansböle daghem
11.35-12.50 * Österby skola
13.00-13.20 * Österby eftis
   
Torsdag/Torstai 17.1, 14.2, 14.3, 11.4, 9.5, 6.6
16.00-16.20 Fiskars torg / Fiskarin tori
16.25-16.45 Bakluravägen 8 / Baklurantie 8
17.10-17.25 Karis prästgård P-platsen / Karjaan pappila P-alue
17.35-17.50 Korsning Osmundbölevägen-Rebeckagatan / Risteys Osmundbölentie-Rebekkankatu
18.05-18.20 Spovgränd 4 / Kuovikuja 4
18.35-18.50 Billstensgatan 1 / Billsteninkatu 1
19.00-19.15 Stenåkersvägen / Kivipellontie
   
Torsdag/Torstai 31.1, 28.2, 28.3, 25.4, 23.5, 20.6
15.45-16.00 Fiskars torg / Fiskarin tori
16.05-16.25 Bakluravägen 8 / Baklurantie 8
16.55-17.10 Starrbölevägen 469 / Starrbölentie 469
17.15-17.30 Starrbölevägen 228 / Starrbölentie 228
17.45-18.00 Spovgränd 4 / Kuovikuja 4
18.15-18.30 Rejbölevägen återv. punkt / Rejbölentie kierr. piste
18.50-19.05 Korsning Åkerändavägen & Växelvägen / Risteys Pellonpääntie & Vaihdetie
   
Torsdag/Torstai 10.1, 7.2, 7.3, 2.5, 28.5
9.00-9.30 Klockars & Kila daghem / Klockars ja Kiilan päiväkoti
9.35-10.10 * Kiilan ala-aste
10.20-10.50 Solbacka daghem
11.30-11.45 Orrgränd 2 / Teerikuja 2
12.00-12.15 Billstensgatan 1 / Billsteninkatu 1
   
Torsdag/Torstai 24.1, 21.3, 18.4, 13.6
9.00-9.30 Klockars & Kila daghem / Klockars ja Kiilan päiväkoti
9.35-10.10 * Kiilan ala-aste
10.20-10.50 Solbacka daghem
11.45-12.00 Karis kyrka P-platsen / Karjaan kirkko P-alue
   
Fredag/Pejantai 18.1, 1.2, 15.2, 1.3, 15.3, 29.3, 12.4, 26.4, 10.5, 24.5, 7.6
9.45-10.05 Vesterby daghem
10.15-11.00 * Västerby skola
11.35-12.15 * Mikaelskolan
12.30-13.00 * Björkebo daghem
13.30-13.50 Prästkragens daghem
   
Fredag/Perjantai  11.1, 25.1, 8.2, 8.3, 22.3, 3.5, 31.5
9.15-9.40 Skogsgläntans daghem
9.55-10.20 Båssaboda daghem
10.40-11.00 Österby daghem
12.15-13.00 * Fiskarin koulu